Bukiety i wiązanki wielkanocne na cmentarz

Kiedy zbliżają się Święta Wielkanocne wielu z nas chce również ozdobić ładnie groby swoich bliskich. Zanosimy na cmentarz bukiety, stroiki, wianki, wiązanki. Można je kupić w kwiaciarni albo zrobić własnoręcznie.

Bardzo ładnie wygląda na grobie bukiet z wiosennych kwiatów, bukszpanu i bazi. Jednak żywe kwiaty są nietrwałe. Jeśli ktoś może być często na cmentarzu, to nie jest to problem, ale jeśli mieszkamy raczej daleko, to lepiej zostawić na grobie bardziej trwałą dekorację. Można kupić po prostu sztuczne kwiaty i zrobić z nich bukiet lub wkomponować je do wielkanocnej wiązanki. Natomiast wiele osób nie przepada za sztucznymi kwiatami. Jednak można zrobić trwały stroik na cmentarz używając wikliny, gałęzi brzozy, siana, bazi i bukszpanu. Przy okazji będzie to ekologiczny stroik wielkanocny. Ewentualnie można dodać jeszcze ozdoby w postaci jajeczek, zajączków i kurczaczków. Jednak wówczas dekoracja będzie miała już mniej ekologiczny charakter.

Oczywiście można też zanieść na grób bliskiej osoby tradycyjny wielkanocny stroik w koszyczku. Koszyk wykłada się gąbką, a następnie wbija się do niej bazie, bukszpan, suche trawki. Następnie doklejamy wydmuszki, kurczaczki i zajączki. Można też umieścić w nim różne ozdoby na drucikach. Sam koszyczek może być również udekorowany bukszpanem i ozdobną wstążeczką. Bardzo ładnie wyglądają również na grobach ręcznie robione wielkanocne wieńce. Wykonuje się je na podstawie z wikliny, siana czy bukszpanu. Następnie przyczepia się lub przykleja kolejne ozdoby. Kiedy położy się takie wianek na grobie, to można w samym środku postawić znicz. W ogóle stroik wielkanocny można zrobić w taki sposób, żeby wkomponować w niego od razu świeczkę. Natomiast musi być ona bezpieczna, w takim sensie żeby wiązanka nie mogła się od niej podpalić. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się jednak na postawienie osobno stroika, a osobno zniczy. Jeśli wykonamy bukiet czy stroik na grób własnoręcznie będzie to bardzo miły gest w kierunku naszym bliskich, którzy spoczywają na cmentarzu i znak, że naprawdę o nich myślimy.