Dekoracje w koszyczkach z jajek, bukszpanu, rzeżuchy

Wygląd stroików wielkanocnych może być naprawdę bardzo różnorodny. Jedni wolą ozdoby z wikliny czy siana, a inni zielone i wesołe dekoracje. Oczywiście można też łączyć różne elementy. Bardzo często wykorzystuje się ważny symbol Wielkanocy, jakim jest jajko.

Pisanki już same w sobie są dekoracyjne, ale często układa się je w ładnym koszyczku, dodaje kilka gałązek bukszpanu, parę bazi oraz kurczaczków. W ten sposób powstaje własnoręcznie wykonana ozdoba na stół świąteczny. Bardzo ciekawym pomysłem jest również wykonanie mniejszych dekoracji w postaci małych koszyczków zrobionych na szydełku, w których umieszcza się jajko. Wygląda to naprawdę oryginalnie. Jednak zwykle robi się też większe stroiki. Jak zrobić dekorację z rzeżuchy i jajek? Wystarczy odpowiednio wcześnie wysiać rzeżuchę na talerzu wyłożonym watą. Kiedy wykiełkuje i wyrośnie przekłada się ją do koszyczka i układa pisanki. Zamiast pisanek można użyć ładnych białych jaj ugotowanych na twardo lub w formie wydmuszek. Bardzo pomysłowe są też stroiki ze skorupkami jajek. Można je ułożyć w koszyczku na zielonym podłożu albo właśnie w nich zasiać rzeżuchę.

Oczywiście bukszpan jest również bardzo często używany podczas wykonywania własnoręcznie stroików. Można nim ozdobić cały koszyczek, bo łatwo umieścić pojedyncze gałązki pomiędzy wikliną. Do środka wkładamy kilka jajek pomalowanych na jednolite kolory i kolejna dekoracja gotowa. Zresztą takie zielone gałązki można dawać na zewnątrz lub do środka koszyczka i zawsze będą wyglądały ładnie. Można je też wstawiać do wazonu, przyklejać do wielkanocnych ozdób z makaronu czy zrobić z ich użyciem wieniec na drzwi. Natomiast w ogóle kiedy zastanawiamy się jak krok po kroku zrobić stroik na Wielkanoc, to zwykle dochodzimy do wniosku, że przede wszystkim potrzebne będą koszyczek, jajka, bukszpan i ewentualnie rzeżucha. Pozostałe elementy – bazie, kwiaty, kurczaczki, zajączki będą tylko uzupełnieniem. Natomiast właściwie można się też bez nich obyć. Wszystko zależy też od tego czy chcemy stworzyć raczej prostą dekorację czy też bardziej ozdobną.