Florystyka świąteczna, kompozycje z kwiatów

Ponieważ Wielkanoc jest na wiosnę, to do dekorowania mieszkania czy domu warto użyć kwiatów. Będzie wówczas ładnie, radośnie i świeżo. Natomiast można z ich pomocą tworzyć przeróżne ciekawe kompozycje.

Oczywiście już sam bukiet z żonkili, tulipanów, hiacyntów, frezji czy forsycji będzie bardzo ładną ozdobą na Wielkanoc. Można jednak zastanowić się jak zrobić coś bardziej oryginalnego. Na przykład można wykonać własnoręcznie wianek wielkanocny na stół. Żeby kwiaty przetrwały jak najdłużej można go ułożyć w okrągłym naczyniu z wodą i wpuścić tam ich łodyżki. Wystarczy zrobić okrąg z bukszpanu, dodać kilka bazi i oczywiście kwiaty. Taka niezbyt skomplikowana, ale naprawdę wiosenna ozdoba bardzo ożywi świąteczny stół. Pięknie wyglądają również kompozycje florystyczne w szklanych naczyniach. Może to być nawet niewielkie akwarium, w którym umieszczamy malutkie doniczki z żonkilami, tulipanami i narcyzami.   Następnie na dole układamy skorupki jajek, piórka, suche trawki, pisanki czy też cokolwiek innego przyjdzie nam do głowy i będzie akurat pasowało.

Kwiaty często dodaje się do klasycznych stroików wielkanocnych. Do zrobienia świątecznego stroika potrzebny jest koszyk oraz gąbka florystyczna. Jeśli planujemy użyć kwiatów powinno dać się ją namoczyć.  Trzeba tylko zabezpieczyć wówczas folią dno koszyczka. Do gąbki wbijamy bazie, bukszpan, kwiaty oraz różne ozdoby związane z Wielkanocą. Trzeba też tutaj koniecznie wspomnieć o możliwości zrobienia uroczych ozdób świątecznych z kwiatków w doniczkach. W małej doniczce z drobnymi kwiatuszkami umieszcza się jajko i gotowe. Inny pomysł to po prostu ozdobienie kwiatka bukszpanem i baziami, które łatwo można umieścić w ziemi. Oczywiście ważny jest również wygląd doniczki. Można ją dać do ozdobnej osłonki czy koszyczka. Zamiast doniczek używa się też różnych innych naczyń. Niektórzy przesadzają kwiatki do wiaderka czy konewki, inni do wazy albo gliniaczka. Wszystko zależy od tego co się lubi i co najbardziej pasuje do naszych wnętrz. Tworzenie kompozycji florystycznych może być naprawdę bardzo przyjemne.