Robione przez dzieci stroiki z makaronu lub masy solnej

Dzieci przed Wielkanocą chętnie wykonują własnoręcznie palmy z bibuły czy krepy, ale także różnego rodzaju stroiki i ozdoby. Bardzo oryginalne są zwłaszcza te z makaronu oraz z masy solnej. Trzeba tylko pokazać dzieciom jak je robić, a młodszym odrobinę pomóc.

Do zrobienia dekoracji z makaronu potrzebny jest oczywiście makaron, klej i ewentualnie farby. Można wymyślać tutaj przeróżne połączenia, z rozmaitych kształtów makaronowych. Najlepiej sklejać je na ciepło. Oczywiście makaron ma być surowy. Najlepiej najpierw zastanowić się jak wykonać zaplanowaną ozdobę, a potem zabrać się do pracy. Dość często powstają zajączki, baranki, kurczaczki i pisanki. Poza tym makaronem można też obkleić doniczkę czy spód przeznaczony na zrobienie stroika wielkanocnego. Jeśli dziecko chce pomalować swoje makaronowe dzieło, to najlepiej użyć farb plakatowych albo olejnych.  Często maluje się je na złoto lub srebrno. Można po prostu użyć brokatu. Czasami też dokleja się inne elementy, na przykład z bukszpanu. Takie ręczne robione dekoracje są naprawdę fajne i wyjątkowe. Podobnie zresztą jak ozdoby wykonywane z masy solnej.

Jak zrobić figurkę z masy solnej? Najpierw trzeba przygotować ciasto z mąki, soli i wody. Lepi się z niego tak łatwo, jak z plasteliny. Najczęściej powstają w ten sposób pojedyncze elementy, które znajdą się potem w stroiku wielkanocnym. Można jednak tworzyć większe kompozycje, na przykład do powieszenia na ścianie. Wówczas trzeba zrobić coś w rodzaju ramki, a w środku mogą znaleźć kurczaczki i pisanki. Powinny być oczywiście płaskie. Potem wypieka się takie dzieło w piekarniku i maluje. Figurki również trzeba upiec i następnie można je dowolnie malować. Oczywiście można do nich doklejać piórka, gałązki bukszpanu czy bazie. Dzieci bardzo lubią takie pomysłowe zabawy. Równie ciekawym pomysłem jest na przykład zrobienie jaja wielkanocnego z balona, który odpowiednio się obkleja. Takie zajęcia zachęcają dzieci do włączenia się w przygotowania świąteczne oraz zainteresowanie się Wielkanocą. Najlepiej zabrać się za robienie ozdób świątecznych rodzinnie, bo będzie to też sposób na wspólne spędzenia czasu.